Pompa ciepła to rozwiązanie, które zagwarantuje Waszej rodzinie ciepło i gorącą wodę przez okrągły rok. To stosunkowa nowość na rynku, gromadząca wokół siebie coraz większą rzeszę fanów. Jest niezwykle korzystnym pod względem finansowym, sposobem ogrzewania mieszkania oraz domu. Jest ona w stanie całkowicie zastąpić inne formy ogrzewania, takie jak ogrzewanie gazowe, elektryczne, piece pelletowe czy kotły węglowe.

Powietrzna pompa ciepła – co ta jest?
Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem, które przekształca dostępne dookoła nas, nieograniczone i darmowe powietrze w energię cieplną, przy pomocy której jesteśmy w stanie ogrzać swoją nieruchomość. Aktualnie jest jedną z najtańszych form ogrzewania zarówno domu, jak i wody. Co ciekawe, pompa ciepła może działać także jako klimatyzator, który w upalne dni chłodzi nasz dom.
Zasady działania powietrznej pompy ciepła
Jak już wspomnieliśmy, pompa ciepła wykorzystuje pochodzące bezpośrednio ze środowiska powietrze, ogrzewa je, a następnie przekazuje do wnętrza budynku, już w wyższej temperaturze. Działa ona podobnie do lodówki, która pobiera z otoczenie powietrze ciepłe i w środku uwalnia je schłodzone. Proces ogrzewania budynku taką pompą można opisać w trzech krokach. W pierwszym etapie pompa pobiera przy pomocy tzw. źródła dolnego ciepło z zewnątrz budynku. W źródle ciepła, o którym mowa, działa specjalny wentylator pobierający powietrze. Jego zadaniem jest przekazanie pobranej energii bezpośrednio do wnętrza pompy. Kolejny etap to przetwarzanie ciepła. Na tym etapie pozyskany czynnik roboczy zostaje ogrzany przez pochodzące z zewnątrz powietrze. W efekcie powstaje para, którą pobiera sprężarka. Temperatura czynnika chłodniczego wówczas rośnie. W dalszej kolejności ulega on skraplaniu. Wówczas ma miejsce uwolnienie ciepła oraz przekazanie czynnika w skroplonej postaci do rozprężonego zaworu. Jego zadaniem jest zmniejszenie ciśnienia i przekształcenie czynnika chłodniczego w ciecz. Ostatni etap to dostarczenie energii cieplnej do górnego źródła, tj. instalacji grzewczej. Trafia do niej zwykle pod postacią wody, która służy za ogrzewanie płaszczyznowe, ogrzewanie podłogowe oraz funkcjonuje jako źródło ciepła użytkowej wody grzewczej.
Jak zbudowana jest pompa ciepła?
Pompa ciepła składa się z czterech podstawowych elementów. Są to:
- Parownik, w którym zaczyna się obieg. To tu ma swój początek podróż energii cieplnej pochodzącej z zewnątrz. Temperatura znajdującego się w parowniku czynnika jest zbyt niska by ogrzać dom, dlatego potrzebujemy kolejnego elementu, czyli sprężarki.
- Sprężarka. To ona ma na celu ogrzanie czynnika chłodniczego.
- Skraplacz, który zmienia stan skupienia czynnika chłodniczego, umożliwiając przekazanie go do obiegu w formie wody. To właśnie ona sprawdza się jako woda użytkowa oraz ogrzewa cały system.
- Zawór rozprężny tzw. zawór dławiący, który zamyka obieg czynnika. To tu trafia ciekła forma czynnika już o obniżonej temperaturze, by następnie przekazać go ponownie do parownika i kolejno źródła dolnego.

Czy posiadając pompę ciepła warto zdecydować się także na panele fotowoltaiczne?
Zdecydowanie tak. Pompa ciepła do poprawnego działania potrzebuje energii elektrycznej, której źródłem może być elektrownia, ale jak wiadomo ceny energii wciąż idą w górę. Posiadając instalację fotowoltaiczną, zapewniającą niezależność energetyczną, oraz pompę ciepła, będziecie mogli korzystać z pompy ciepła właściwie za darmo. W dużym stopniu ograniczy to wasze rachunki za prąd, nie wspominając nawet o ekologicznym aspekcie całego przedsięwzięcia. Planeta będzie wam za to ogromnie wdzięczna.
Pompy ciepła w Olsztynie
Szukacie firmy, która zajmuje się montażem pompy ciepła w Olsztynie? A może interesują Was pompy ciepła w Warszawie? Zarówno w jednej, jak i drugiej lokalizacji koniecznie postawcie na profesjonalistów z OZE Projekt. Wiedza, doświadczenie i co najważniejsze – jedynie najwyższej klasy urządzenia, takich marek jak: Daikin, Bosch, Panasonic, Viessmann, czy Mitsubishi.
Artykuł Partnera