Nowoczesne zamki szyfrowe do domu – kluczowe informacje

W wielu domach coraz bardziej dba się o kwestię bezpieczeństwa. W tym celu wprowadza się mocno zróżnicowane rozwiązania oraz stawia na zaawansowane technologie. Również w przypadku zabezpieczeń antywłamaniowych pojawia się coraz więcej opcji. Do ciekawych i popularnych rozwiązań zaliczają się choćby nowoczesne zamki szyfrowe.

Jak działa zamek szyfrowy? Jaki rodzaj produktów można zastosować do drzwi zewnętrznych? Jak zainstalować zamek elektroniczny? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

zamki do drzwi
fot.: materiał partnera

Zamki szyfrowe – co to takiego?

Przyzwyczailiśmy się, że w drzwiach stosuje się rozmaite typy zamków. Przeważnie są to rozwiązania mechaniczne z kluczem, które pomagają uchronić mienie przed kradzieżą lub wtargnięciem do środka osób niepowołanych.

REKLAMA

Oprócz klasycznych rozwiązań coraz częściej w prywatnych domach można także spotkać zamki szyfrowe do drzwi zewnętrznych. To produkty, w których przypadku nie stosuje się klucza w klasycznym rozumieniu. Zamiast niego używa się innych sposobów autentykacji. Bywają to na przykład:

  • kody wpisywane na specjalnym panelu przy drzwiach,
  • breloki i karty zbliżeniowe (działające np. w technologii RFID),
  • biometria (skanowanie siatkówki oka lub linii papilarnych).

Nowoczesne warianty to przeważnie modele elektroniczne, posiadające co prawda klasyczne rygle mechaniczne, którymi steruje się jednak z pomocą modułu elektronicznego. W ten sposób działają na przykład elektroniczne zamki do drzwi od: Smart-Lock.pl. Duże zróżnicowanie produktów na rynku sprawia, że bez większego trudu da się dopasować zamek do konkretnych potrzeb użytkowników, zwiększając poziom zabezpieczeń budynku.

Czym się kierować podczas dobierania zamków elektronicznych?

Gdy poszukuje się idealnego zamka szyfrowego, trzeba zastanowić się nad kilkoma zasadniczymi tematami. Podstawową sprawą jest poziom oczekiwanych zabezpieczeń. Najtrudniejszym do sforsowania rozwiązaniem są produkty z weryfikacją biometryczną. W tym przypadku otrzymuje się niemalże pewną kontrolę dostępu i przepływu ludzi.

Jeśli zamek ma być montowany w nieosłoniętym miejscu na zewnątrz, należy znaleźć szczególnie trwały model, z materiałów odpornych na działanie czynników pogodowych, najlepiej wyposażony w specjalny daszek ochronny, by zminimalizować ryzyko zalewania zamka podczas opadów deszczu lub śniegu. Dobrej jakości zamek powinien też posiadać zabezpieczenia antysabotażowe, czyli ochronę przed oderwaniem go od powierzchni drzwi.

Gdy zależy nam natomiast na kompleksowym systemie, trzeba sprawdzić, czy zamek współpracuje z czujnikami otwierania drzwi, czy jest przeznaczony do pracy automatycznej (bez konieczności montażu dodatkowych kontrolerów) oraz czy da się go połączyć z innymi instalacjami, np. alarmem, wideodomofonem lub monitoringiem.

Jak zainstalować zamki szyfrowe?

Zamki elektroniczne szyfrowe zazwyczaj nie są specjalnie skomplikowane w montażu. Trzeba jednak pamiętać, że należy umieszczać je na przystosowanych do tego drzwiach o wysokim poziomie zabezpieczeń, by zyskać komfort i bezpieczeństwo. Montuje się je na samych drzwiach oraz częściowo na ścianie obok, zgodnie z załączonym przez producenta schematem opisującym wszystkie złącza. Do instalacji wystarczają najczęściej klucze imbusowe.

Zanim przystąpi się do pracy, należy zweryfikować lokalizację zamka, sprawdzić miejsce na śruby, zasilacz i doprowadzenie zasilania.

Rodzaje zasilania zamków elektronicznych

Nowoczesne zamki szyfrowe posiadają moduł zasilający, który wyposaża się baterie lub akumulatory. Czasami wymagają one też podłączenia do domowej instalacji zasilającej, co jednak bywa problematyczne w razie wystąpienia przerw w dostawach energii.

Zdarza się także, że zamki elektroniczne posiadają opcję awaryjnego otwierania z pomocą klucza. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do problemów technicznych z modułem zasilającym lub innych usterek uniemożliwiających prawidłowe działanie całego systemu.

Bezpieczniejszy i wygodniejszy dom – zamki szyfrowe nowym standardem?

Nowoczesne zamki elektroniczne poprawiają komfort codziennego życia i zwiększają bezpieczeństwo. Dzięki nim ogranicza się ryzyko wtargnięcia do domu osób niepowołanych, a właściciel otrzymuje pełną kontrolę nad tym, kto przekracza progi jego domu. Trudno się zatem dziwić, że właśnie to rozwiązanie zyskuje na popularności i staje się jednym z nowych standardów w budownictwie mieszkaniowym.

Materiał partnera

«
»

Dodaj komentarz