Odnawialne źródła energii, czyli nasza przyszłość energetyczna

Nie ulega wątpliwości, że nasza przyszłość na planecie jest niepewna. Zmiany klimatyczne są przez większość naukowców oraz działaczy uznane za fakt naukowy, a tempo tych zmian wróży na naszym horyzoncie konieczność wdrażania kompleksowych rozwiązań, by do tych nowych realiów się dostosować.

Odnawialne źródła energii, czyi nasza przyszłość energetyczna

Państwa i gospodarki na całym świecie patrzą z niepokojem na zegar wiedząc, że tradycyjne paliwa odchodzą pomału w zapomnienie – zasoby te kurczą się i już za 30 lat pozyskiwanie z nich energii będzie dla większości krajów co najmniej nierentowne. Dodatkowo globalne ocieplenie wymaga podjęcia zdecydowanych kroków w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, które są bezpośrednim rezultatem spalania tychże paliw. W tym momencie na scenę wchodzą odnawialne źródła energii (OZE).

OZE – jakie niosą korzyści?

OZE to nie nowe pojęcie i wielu z nas uczyło się już o nim w szkołach. Od dawna rozwijana jest energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, czyli takich, które nie wyczerpią się, bo nie są tak naprawdę zasobami. Najczęściej będą nimi zjawiska pogodowe, takie jak wiatr oraz naturalne lub sztucznie stworzone przez człowieka biegi wody. Jednym z bardziej obiecujących źródeł takiej energii jest natomiast energia słoneczna. Wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej jest co do zasady w miarę proste i tanie (z pewnością koszta produkcji ogniw fotowoltaicznych są niższe, niż finansowanie turbin wiatrowych). Dodatkowo to właśnie energetyka słoneczna staje się obecnie jednym z bardziej przystępnych rozwiązań dla osób prywatnych, które chcą zmniejszyć swój ślad węglowy i oprzeć swoją energetykę na OZE.

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne to technologia, która rozwijana jest od kilkudziesięciu lat, ale dopiero na przestrzeni kilku ostatnich stała się tak rozpowszechniona na świecie i w Polsce. Technologia ta staniała, co przełożyło się na większe zainteresowanie nią przez prywatnych właścicieli domów i mieszkań. Obecnie możliwe jest wytwarzanie własnego, zielonego prądu dzięki instalacji na naszym dachu.

Panele fotowoltaiczne to świetne rozwiązanie na przyszłość, gdyż jest ono wydajne, opiera się o OZE, które przybierają na znaczeniu coraz bardziej i pozwala na zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną zwykłym obywatelom.

Odnawialne źródła energii, czyi nasza przyszłość energetyczna

Dobra instalacja fotowoltaiczna będzie wydajnie produkować prąd nawet przez 50 lat i więcej. Dodatkowo w naszym klimacie ogniwa takie zdają egzamin nawet lepiej, niż w najbardziej nasłonecznionych miejscach na Ziemi. Ogniwa bowiem szybciej niszczeją przy dużym nasłonecznieniu, sprawdzają się zatem dobrze w naszym umiarkowanym klimacie. Nadwyżkę energii elektrycznej, którą nasza domowa instalacja wyprodukuje w lecie możemy odebrać i zużyć zimą. W ten sposób możliwe jest korzystanie z energii słonecznej w Polsce przez cały rok.

OZE w przyszłości

Nie jest żadnym sekretem, że na świecie odchodzi się od paliw kopalnych na rzecz bardziej zrównoważonych rozwiązań. Tymi rozwiązaniami są OZE, które są elementem naszej bezpieczniejszej i zielonej przyszłości energetycznej.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *