Pompa ciepła – rodzaje i zalety

Pompa ciepła to urządzenie, które służy do efektywnego wykorzystywania energii cieplnej zawartej w środowisku zewnętrznym, takim jak powietrze, woda lub gleba. Są one coraz bardziej popularne na całym świecie, a ich stosowanie ma wiele zalet dla użytkowników oraz dla środowiska.

Pompa ciepła - rodzaje i zalety
Fot. Adobe Stock

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Istnieje kilka typów tych innowacyjnych metod grzewczych. Poniżej przedstawione zostały ich rodzaje. Właściwy wybór spośród nich zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, warunki klimatyczne, koszty i preferencje użytkownika.

Pompy ciepła powietrzne 

Ten typ pompy pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przekształcają je w energię wykorzystywaną do ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Są stosunkowo łatwe w montażu i eksploatacji, ale niestety ich wydajność może się obniżyć w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych.

REKLAMA

Pompy ciepła gruntowe

Kolejny typ, czyli gruntowa pompa ciepła pobiera je z gruntu za pomocą układu zamkniętych pętli rur lub sond, po czym doprowadza do przekształcenia go w energię cieplną. Jest wydajniejsza niż powietrzna, ale z kolei ich montaż jest bardziej skomplikowany i wymaga większej powierzchni gruntu.

Pompy ciepła wodne 

Z kolei pompy cieplne wodne pobierają je z wody podziemnej lub powierzchniowej, po czym dochodzi do przekształcenia w energię cieplną. Są bardzo wydajne, ale niestety ich montaż jest kosztowny i wymaga specjalistycznej wiedzy.

Pompy ciepła absorpcyjne 

Wyróżniamy także pompy ciepła absorpcyjne. Te natomiast do produkcji ciepła wykorzystują proces absorpcji i desorpcji. Są zazwyczaj używane w większych budynkach lub przemysłowych systemach grzewczych.

Pompy ciepła gazowe 

Z kolei te pompy ciepła wykorzystują spalanie gazu. Są stosunkowo nowoczesnym rozwiązaniem. Wymagają jednak podłączenia do źródła gazu i podobnie jak wyżej opisane (absorpcyjne) są montowane większych budynkach.

Jakie są zalety założenia pompy ciepła?

Przed podjęciem decyzji jaką metodę grzewczą wybierzesz do założenia w swoim gospodarstwie domowym, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów.

Oszczędność energii i kosztów 

Zauważ, że pompy ciepła pozwalają zaoszczędzić nawet do 70% energii potrzebnej do ogrzewania budynku w porównaniu do tradycyjnych metod grzewczych, takich jak piece gazowe czy olejowe. Mniejsze zużycie energii przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji.

Ekologia 

Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, energia geotermalna czy energia powietrza. Oznacza to, że generują mniejszą emisję CO2, niż tradycyjne metody ogrzewania. To z kolei przyczynia się do poprawy stanu środowiska.

Uniwersalność

Pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia. Pamiętaj zatem, że w takim razie jedno urządzenie może zastąpić dwa lub więcej.

Długa żywotność

Pompy ciepła są wytrzymałe i mogą służyć Ci przez długi czas. W zależności od modelu i producenta, urządzenia te mogą mieć żywotność od 15 do 25 lat lub nawet dłużej.

Możliwość otrzymania dotacji

Warto wiedzieć, że jeśli kupisz np. pompę ciepła gruntową, możesz liczyć na otrzymanie dotacji lub ulgi podatkowej.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz