Przegląd lemieszy do koparek. Poznaj 4 podstawowe osprzęty

Czym jest lemiesz do koparki? Jak jest zbudowany i w jaki sposób się go wytwarza? Czy istnieje tylko jeden rodzaj lemiesza do koparek, a może występują określone rodzaje? Jakie cztery podstawowe osprzęty do lemiesza można wyróżnić? Na te oraz inne pytania odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule! Miłej lektury!

przeglad lemieszy do koparek poznaj 4 podstawowe osprzety1 - Przegląd lemieszy do koparek. Poznaj 4 podstawowe osprzęty

Charakterystyka lemieszy do koparek

Lemiesz. To ta część robocza korpusu pługa, która znajduje się u dołu, a jej zadaniem jest odcinanie poziome skiby od gleby, by przekazać ją na odkładnicę. Lemiesz składa się z ostrza, grzbietu oraz dziobu. Dziób może być wymienny w modelach lemieszy dzielonych. Dzioby wzmacnia się czasem ściankami polowymi lub dłutem.

Produkcja lemieszy i jego rodzaje

Lemiesze produkuje się, kując je w stali lub wykonując stalowy odlew. Są wykonane ze stali węglowo-manganowej lub stali pancernej. Lemiesze utwardza się na szerokość około 3-4 cm i na grubość nie mniejszą niż 3 mm. Wyróżnia się cztery rodzaje lemieszy: dziobowy, trapezowy, z dłutem i ze ścianką polową.

Osprzęt do koparek: cztery podstawowe osprzęty

Koparka może zostać wyposażona w osprzęty takie, jak:

  • Łyżka wyrównująca: jej fazowane narożniki (od dołu do góry) zabezpieczają maszynę przed kolizją ze ścianami budynków i innych obiektów, które obracająca się łyżka może zahaczyć. Łyżka wyrównująca ma stożkowy kształt i pozwala na łatwe napełnianie. Między zamocowaniem a dnem istnieje kąt 16 stopni, który znacząco ułatwia obracanie łyżki bez rozsypywania materiału.
  • Łyżka do głębokich wykopów: rodzaj solidnego osprzętu używany do trudnych zadań. Łyżek tych używa się wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość pracy, łatwość w penetrowaniu gruntu i proste napełnianie łyżki podczas kopania i przenoszenia dużych mas ziemi.
  • Przecinarka do asfaltu: osprzęt, który pozwala uzyskać proste krawędzie cięcia, a także unikać nadmiernego zrywania asfaltu na zbyt dużej powierzchni, dzięki czemu koszty prac będą znacznie obniżone. Prócz przecinania asfaltu przecinarka ta sprawdza się również w dokładnym cięciu trawników, gdzie bez precyzji nie może być mowy o efektywnie przeprowadzonej pracy.
  • Zrywak: osprzęt stosowany na przykład wtedy, kiedy trzeba penetrować twardą, zmarzniętą i trudną glebę. Nazywany również hakiem do zmarzliny świetnie wyrywa i odspaja twarde materiały.
przeglad lemieszy do koparek poznaj 4 podstawowe osprzety2 - Przegląd lemieszy do koparek. Poznaj 4 podstawowe osprzęty

Szeroka gama nowoczesnego osprzętu do koparek

To oczywiście nie wszystkie rodzaje osprzętu, ponieważ innymi są także łyżki kablowe, łyżki kratowe czy wodno-kanalizacyjne. Szukając profesjonalnego sprzętu do koparki warto odwiedzić interhandler.pl/budownictwo/produkty/osprzety/lemiesze/

Osprzęt do lemieszy do koparek może przyjmować najróżniejsze formy i służyć do wielu celów. Podstawowe rodzaje osprzętu pozwalają jednak na wykonanie większości prac i są stosowane powszechnie, na przykład na placach budowy czy podczas przebudowywania sieci kanalizacyjnych w mieście.

Artykuł Partnera

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułZłączki Viega Smartpress z obrotową nakrętką
Następny artykułOsuszanie budynków — wilgoć pochodząca z zalania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here