Studnia głębinowa – koszty i formalności

Dostęp do wody pitnej to niezbędny warunek do życia. Większość domów posiada podłączenie do wodociągu miejskiego, jednak wiele budynków poza miastem nie ma takiej możliwości. Ponadto część osób chciałoby ograniczyć koszty bytowe, dlatego szuka alternatywnych rozwiązań. Opłacalnym przedsięwzięciem może okazać się studnia głębinowa. Własne źródło wody pozwoli ograniczyć comiesięczne stałe rachunki i uniezależnić się od miejskiej sieci. Kiedy warto zdecydować się na taką inwestycję, ile kosztuje jej wykopanie i czy trzeba uzyskać na to specjalne zezwolenia?

Studnia głębinowa – koszty i formalności

Budowa studni – lokalizacja i wymagania

Obowiązujące przepisy określają zasady, którymi należy się kierować podczas wyboru lokalizacji studni. Według nich można ją umieścić w dowolnym miejscu działki własnościowej z zachowaniem odpowiednich odległości od zabudowań. Ponadto musi się znajdować co najmniej 5 metrów od granicy posesji i 7,5 metrów od rowu melioracyjnego. Kolejnym wymaganiem jest umieszczenie studni głębinowej co najmniej 15 metrów od budynków inwentarskich oraz zbiornika szambo. Ma to związek z ograniczeniem ryzyka zanieczyszczenia wody. Procedura wiercenia i montażu poszczególnych części konstrukcji nie jest problematyczna, jednak wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy, dlatego najlepiej zlecić to zadanie specjalistom. Konieczne jest właściwe obudowanie obiektu i zabezpieczenie przed możliwymi usterkami. Jeśli chodzi o termin wykopu studni, ograniczeniem są jedynie warunki pogodowe. Zamarznięty grunt może być przeszkodą w kopaniu i wierceniu.

Formalności związane z budową studni

Według przepisów każdy właściciel gruntu ma prawo do wykorzystania wód głębinowych na jego obszarze. Przed przystąpieniem do prac należy jednak zadbać o niezbędne formalności. Do budowy studni o głębokości do 30 metrów zamiar budowy należy jedynie zgłosić w starostwie powiatowym za pomocą odpowiedniego wniosku i dołączonego do niego schematycznego szkicu. Na decyzję urzędu czeka się do 30 dni. W przypadku głębszej studni głębinowej trzeba uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Wówczas składa się wniosek zawierający szczegółową dokumentację techniczną z częścią opisową i rysunkową.

REKLAMA

Studnia głębinowa – koszty i formalności

Badanie zdatności wody z własnego ujęcia

Budowę studni zawsze należy poprzedzić sprawdzeniem, czy w obrębie danej działki na pewno znajduje się woda i na jakiej jest głębokości. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie będzie zatrudnienie geologa, który fachowo wykona odwierty. Jeśli woda ma być używana również do gotowania, niezbędne będzie zbadanie jej próbki przez sanepid. Wówczas uzyska się pewność, że jest ona czysta i bezpieczna do picia. Będzie to również wskazówka, czy i jaki filtr powinno się dodatkowo zakupić.

Ile kosztuje wiercenie studni głębinowej?

W przypadku tego typu usług cena jest najczęściej ustalana indywidualnie z uwagi na wiele swoistych czynników. Zlecenia odróżnia rodzaj studni i jej głębokość, a także topografia powierzchni i inne uwarunkowania gruntowo-wodne. Koszty inwestycji będą wyższe w przypadku głębszych studni oraz zanieczyszczonych wód gruntowych. W celu uniknięcia zamulenia należy wówczas wykorzystać specjalistyczne filtry. Przed zaplanowaniem przedsięwzięcia warto skontaktować się z firmą oferującą takie usługi, która przygotuje poglądową wycenę. Może to wynieść od 2 do kilku tysięcy złotych, jednak zyskuje się możliwość uniezależnienia się od sieci wodociągowej oraz czerpania najwyższej jakości wody za darmo. Może ona być używana zarówno w celach domowych, jak i gospodarczych. Oszczędności zyskane w ten sposób sprawią, że inwestycja będzie opłacalna.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *