Zamarzanie instalacji już nam nie grozi

Każdy, kto kiedyś miał styczność z zamarzniętą instalacją c.o., wie jakie spustoszenie potrafi zrobić niska temperatura z rurami, grzejnikami i innymi elementami instalacji.
Niesie to ze sobą olbrzymie koszty związane nie tylko z remontem instalacji ale także struktury budynku – ściany, posadzki itp.

Zamarznięta instalacja = uszkodzona instalacja

Zamarznięta instalacja – skutki nie do przewidzenia

Nowoczesne instalacje C.O. wyposażone są wprawdzie w automatykę utrzymującą temperaturę wody na bezpiecznym poziomie (funkcja pieca, sterownik). Zabezpieczenie to wydaje się jednak niewystarczające w wielu wypadkach np. przerw w dopływie prądu lub gazu, awarii kotła grzewczego. Największy problem z zamarzaniem instalacji mają właściciele domów letniskowych lub czasowo zamieszkałych w okresie zimy, słabo docieplonych hal czy warsztatów. Nawet po niedługim czasie przestoju – w warunkach niskich temperatur – może dojść do tzw. miejscowych przymrorzeń, które jeśli szczęśliwie nie spowodują rozsadzenia rur powodują tworzenie się zatorów w instalacji, awarię pomp cyrkulacyjnych a pływające w wodzie kawałki lodu skuteczne uszkodzenia armatury pomocniczej i sterującej takiej jak naczynia przeponowe, mieszacze czy czujniki.
Skutki nawet miejscowego zamarznięcia instalacji są nie do przewidzenia ale bardzo kosztowne. W większości przypadków nowoczesne kotły nie włączają się automatycznie po przerwie w dopływie prądu lub gazu, wymagany jest „reset” – czyli ręczne uruchomienie, co w sytuacji kiedy nie ma nikogo w domu jest niemożliwe.
Dla laika dobrym porównaniem będzie sytuacja zamarzniętej wody w chłodnicy samochodowej. Każdy z nas wie, że należy na zimę wlać płyn przeciwzamarzaniowy. Wiemy tez jakie konsekwencje i koszty poniesiemy jeśli tego nie zrobimy.

Zamarznięta instalacja – zapobieganie

Do niedawna jedynym sposobem na zamarzanie było spuszczanie wody z instalacji na zimę ale powoduje to powstanie korozji tlenowej w całym systemie, co przyczynia się do szybkiej utraty jego sprawności, a w rezultacie awarii.
Zastosowanie środka STOP-ICE „FERDOM”® całkowicie zabezpieczy system C.O. przed mrozem a dodatkowo przed korozją. Środek przeznaczony jest do zabezpieczania przed mrozem instalacji C.O. ale zalecany także w instalacjach chłodniczych, klimatyzacyjnych, jak i w obiegach ogrzewania słonecznego.

REKLAMA


Zalety preparatu STOP-ICE „FERDOM”®

Produkowany na bazie nietoksycznych składników:

 • glikolu monopropylenowego,
 • inhibitora korozji CH-2 „FERDOM”®,
 • środków przeciwosadowych,
 • środków przeciwpieniących,
 • organicznych fosfonianów i sulfonowanych polimerów,
 • biocydów.

Zapobiega zamarzaniu instalacji i dba o jej trwałość:

 • zapobiega korozji elektrolitycznej (tlenowej) i galwanicznej (bimetalicznej),
 • zabezpiecza instalacje pasywacją anodową tworząc warstwę ochronną na powierzchni metali,
 • zapobiega odkładaniu się kamienia, osadów mineralnych i zgorzeliny,
 • zapobiega zapowietrzaniu instalacji, eliminując skażenie biologiczne,
 • niweluje problemy związane z głośną praca systemu (bulgotanie, trzaski, metaliczne dźwięki),
 • chroni grzejniki, pompy, zawory TRV, itp. – zwiększając żywotność systemu.

Dzięki użyciu do produkcji nietoksycznego glikolu monopropylenowego, środek STOP-ICE „FERDOM”® jest zalecany do stosowania w instalacjach ogrzewania, w których może nastąpić przeciek do wody pitnej (np. w wężownicach do zbiornika z gorącą wodą). Jest bezpieczny dla zdrowia. STOP-ICE „FERDOM”® zapewnia ponadto kompleksową ochronę stali przed korozją, osadem wapniowym i rozwojem mikroorganizmów. Dodatkowym atutem preparatu jest to, że jest to koncentrat, którego odpowiednią ilość dodajemy do wody instalacyjnej w zależności od tego do jakiej ujemnej temperatury chcemy mieć zabezpieczenie – a nie jak w przypadku innych preparatów gdzie należy zalać nimi całą instalację. Przy temperaturze nieznacznie przekraczającej najniższą dopuszczalną w danym stężeniu mieszanka wody i STOP-ICE „FERDOM”® nie zamarza w taki sposób jak woda – rozsadzając rury – lecz tworzy się tzw. kaszka lodowa która nie powoduje uszkodzeń.
Należy pamiętać, że temperatura w budynku (w większości przypadków) nie spadnie do takiej jaka panuje na zewnątrz. Dlatego też dobieranie stężenia powinno się przeprowadzać z rozsądkiem. Preparat STOP-ICE „FERDOM”® należy stosować do czystej instalacji, wolnej od zanieczyszczeń powstałych podczas wcześniejszej eksploatacji.
Wykaz temperatury krzepnięcia w zależności od stężenia podano w tabeli.

Wykaz temperatury krzepnięcia w zależności od stężenia
Stężenie STOP-ICE w zładzie 15%* 20%* 25% 30% 35% 40%
Temperatura krzepnięcia °C -6 -9 -11 -15 -19 -30
Najniższa dopuszczalna temperatura °C -9 -12 -15 -20 -26 -35
*) W celu utrzymania ochrony antykorozyjnej należy dodać CH-2 1 litr na 150 litrów wody w instalacji.
«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *