Odwodnienia liniowe

Odwodnienia liniowe znajdują zastosowanie w łazienkach bez względu na ich wielkość. Na typowe odwodnienie tego typu składa się rynna, syfon oraz szereg elementów dodatkowych. Wszystko to ma na celu skuteczne odprowadzanie wody prysznicowej. Stosując odwodnienie liniowe można zrezygnować z tradycyjnego brodzika.

Fot. 1. Odpływ liniowy umożliwia płynne połączenie przestrzeni prysznica z pozostałą częścią łazienki.
Fot. 1. Odpływ liniowy umożliwia płynne połączenie przestrzeni prysznica z pozostałą częścią łazienki. Fot. FERRO

Zadanie odpływów liniowych, nazywanych również listwami odpływowymi czy rynienkami prysznicowymi, to rozwinięcie odpływu punktowego. Stąd też odwodnienia liniowe tego typu montuje się najczęściej pod prysznicem – w centralnym punkcie lub przy ścianie. To właśnie odpływy liniowe umożliwiają rezygnację np. z progu przy wejściu do kabiny bez potrzeby tworzenia wielopłaszczyznowych spadków powierzchni. Oferowane na rynku odpływy liniowe najczęściej wykonuje się ze stali szlachetnej. Ważne są przy tym kołnierze uszczelniające, a także mankiety i nóżki, dzięki którym można poziomować odpływ. Istotną rolę odgrywają również syfony.

Fot. 2. Odwodnienia ścienne są dyskretne i estetyczne. Fot. FERRO
Fot. 2. Odwodnienia ścienne są dyskretne i estetyczne. Fot. FERRO

Wymagania techniczne

W odniesieniu do obciążalności odpływów przyjmuje się, że w przypadku budynków mieszkalnych powinno ono wynosić 300 kg. Z kolei wydajność odpływu jest ściśle powiązana z wydajnością armatury. Np. przy wydajności słuchawki osiągającej przepływ 0,4 l/s wydajność odpływu powinna być nie mniejsza niż 0,5 l/s. Ponadto ważne jest aby elementy odpływów były odporne na działanie wysokich temperatur, do czego może dojść przy chwilowym kontakcie ze ściekami domowymi. Jak wiadomo dobierając poszczególne elementy instalacyjne odpływu porównuje się parametry dotyczące przepustowości wody. Ostatecznie zestawy odwodnień liniowych kompletuje się po wcześniejszej weryfikacji parametrów natrysku. Ważna jest również wysokość posadzki, w której zestaw będzie zamontowany.

REKLAMA

Fot. 3. Dostępne są odpływy liniowe z różnym wykończeniem. Również z możliwością uzupełnienia rusztu płytkami podłogowymi. Fot. KESSEL
Fot. 3. Dostępne są odpływy liniowe z różnym wykończeniem. Również z możliwością uzupełnienia rusztu płytkami podłogowymi. Fot. KESSEL

Kluczową rolę odgrywa właściwy wybór długości odpływu. Stąd też na rynku oferowane są one w kilku wariantach. Wybierając długość można uwzględnić krotność płytek podłogowych i spoiny. Tym sposobem uniknie się cięcia glazury zachowując przy tym najwyższy poziom estetyki. Warto nadmienić, że dostępne są rozwiązania umożliwiające docięcie długości odpływu do indywidualnych potrzeb. Istotną rolę odgrywa wspomniany już syfon, który może być stały lub ruchomy. Zaletą syfonu ruchomego jest możliwość nie tylko skorygowania ale i zmiany kierunku, w którym odpływa woda. Jak wiadomo montując syfon o konstrukcji stałej nie ma takiej możliwości.

Oferta rynkowa

Oferta rynkowa w zakresie odwodnień liniowych jest bardzo bogata. Stąd też odpowiednie rozwiązanie dobiera się w zależności od rodzaju rusztów, długości rynien oraz sposobu montażu. Wybierane są rynny proste i kątowe oraz z perforacją wzdłuż dłuższego boku z montażem do ściany. Na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania uwzględnia się rodzaj posadzki oraz odpowiednie rynny i ruszt tak aby była utworzona jednolita powierzchnia. Ciekawym rozwiązaniem są rynny do kamienia naturalnego, a także ruszty typu „plate” przeznaczone do wklejania płytek ceramicznych oraz konstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej szczotkowanej lub polerowanej. Oprócz walorów estetycznych warto również wziąć pod uwagę łatwość utrzymania rynny w czystości. Stąd też korpus powinien mieć kształt zapewniający użytkownik łatwe czyszczenie. Rynny bardzo często wyposaża się w dwustopniowy syfon, dzięki któremu parowanie wody jest spowolnione przy zapewnieniu zapory dla insektów, piany i nieprzyjemnych zapachów.

Fot. VIEGA
Fot. VIEGA

Odwodnienia liniowe – prawidłowy montaż

W kontekście montażu podejścia kanalizacyjnego trzeba mieć na uwadze, że zależy ono od rodzaju podłogi w łazience. Mając na uwadze podłogę na gruncie w łazience na parterze domu niepodpiwniczonego w pierwszej kolejności montuje się podejście kanalizacyjne a dopiero później betonowana jest podłoga. Montuje się również syfon i układa wierzchnią warstwę jastrychu. Z kolei w przypadku łazienki, która znajduje się na stropie gęstożebrowym podejście jest montowane w grubości stropu. Podejście kanalizacyjne należy zamontować na etapie wykonywania stropu lub przed jego zabetonowaniem poprzez utworzenie rynienki mieszczącej elementy przyłączeniowe. Ważne jest aby głębokość umożliwiała zrównanie górnej krawędzi syfonu z górną krawędzią stropu. Rury mogą też być poprowadzone w kanałach pustaków znajdujących się między żebrami stropu. Jeżeli zastosowanie znalazł stop monolityczny, to z reguły nie ma on wystarczającej wysokości do tego aby można było pomieścić syfon i rury odprowadzające. W takim rozwiązaniu podejścia najlepiej montować pod stropem i osłonić je sufitem podwieszanym bądź podnieść poziom dna natrysku.

Fot. 4. Mniej znaczy więcej! Nowoczesne odpływy ścienne mogą być niemal niewidoczne przy zachowaniu najwyższych parametrów odprowadzania wody. Fot. VIEGA
Fot. 4. Mniej znaczy więcej! Nowoczesne odpływy ścienne mogą być niemal niewidoczne przy zachowaniu najwyższych parametrów odprowadzania wody. Fot. VIEGA

Bez względu na sposób montażu podejścia kanalizacyjnego spadek rur odprowadzających powinien wynosić 2,5% bez jakichkolwiek przecięć z belkami stropowymi. Jak wiadomo wszelkie przecięcia mogą spowodować osłabienie konstrukcji stropu. Przy montażu elementów odwodnienia należy pamiętać aby odpływ znajdował się wyżej niż miejsce połączenia z pionem kanalizacyjnym. Z kolei kratka powinna być umieszczona poniżej poziomu płytek. Trzeba uwzględnić przy tym grubość płytek i zaprawy klejowej. Odpływ odwodnienia powinien znajdować się przy ścianie lub w innym miejscu strefy prysznicowej. Dzięki nóżkom montażowym można wyregulować wysokość na jakiej ma znaleźć się ruszt. Etap trzeci to wykonanie spadku w kierunku odpływu. W przypadku odwodnienia liniowego spadek kształtowany jest z jednej lub z dwóch stron w zależności od umiejscowienia kanału prysznicowego i powinien on wynosić co najmniej 2,5% w kierunku odpływu. Do odwodnienia punktowego wymagane jest wykonanie spadku z czterech stron, dla każdego brzegu kratki. W ten sposób powstaje tzw. spływ kopertowy ze spadkiem wynoszącym 1,5%. Montując odpływ liniowy należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń względem spadków.

Anna Stochaj, Kessel
Anna Stochaj, Kessel

ZDANIEM EKSPERTA
Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając łazienkowy odpływ liniowy?
Anna Stochaj, Kessel

Wybór właściwego urządzenia odwadniającego podłogę w łazience nie zawsze jest łatwy. Przed przyszłym użytkownikiem stoi nie lada wyzwanie. Producenci tworzą produkty indywidualnie dopasowywane do potrzeb użytkowników. Jedyne ograniczenia jakie stoją przed potencjalnym klientem to grubość portfela, własne potrzeby, gusta, oczekiwania i możliwości zabudowy.
Chcąc zamontować w łazience odpływ liniowy można natrafić na ograniczenie w postaci niskiej podłogi uniemożliwiającej głęboką zabudowę. Wyboru należy wówczas dokonać spośród najniższych dostępnych na rynku odpływów. Warto zwrócić jednak przy tym uwagę, czy w niskiej konstrukcji zapewniony został swobodny dostęp do rewizji. Wyjmowana pokrywa oraz syfon zapewniają bowiem komfort czyszczenia i konserwacji odpływu. Bardzo ważnym czynnikiem jest monolityczność konstrukcji czyli trwałe połączenie korpusu z nasadą, które minimalizuje ryzyko rozszczelnień. Wybierając odpływ łazienkowy na wstępie należy odrzucić produkty wątpliwej jakości, których jedyną zaletą jest niska cena.
Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku małych łazienek jest montaż odpływu ściennego. Odpływ instaluje się w ścianie, dzięki czemu nie narusza się wzoru płytek na podłodze. Odpływy dostępne są z rozmaitymi pokrywami, dzięki czemu można wybrać urządzenie pasujące do każdej łazienki. Jeśli użytkownikowi zależy na ociepleniu wnętrza może zdecydować się na odpływy z podświetleniem LED i światłem zmienić charakter łazienki.

Warstwa uszczelniająca

Nie można zapomnieć o odpowiedniej warstwie uszczelniającej znajdującej się poniżej płytek ceramicznych. Do jej wykonania najczęściej wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania takie jak chociażby uszczelnienia zespolone, na które składają się folie w płynie, taśmy uszczelniające i warstwy jastrychu. Ważne jest aby były to rozwiązania o najwyższym poziomie jakości z odpowiednimi certyfikatami i aprobatami.

Odwodnienia liniowe ścienne

Ciekawe rozwiązanie stanowią odpływy wykonane jako ścienne. Niektóre wersje mają głębokość montażu w ścianie wynoszącą zaledwie 25 mm. Korpusy odpływu najczęściej wykonuje się z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Odwodnienie może być zainstalowane zarówno w ściance na stelażu jak i w tradycyjnej ścianie murowanej. Wystarczająca może okazać się nawet warstwa tynku o odpowiedniej grubości lub płyta styropianowa XPS. Tym sposobem nie ma potrzeby kucia ścian czy naruszania ich powierzchni. Niektóre odwodnienia mają systemy mocowania bazujące na metodzie zatrzaskowej. Ważne jest spełnianie wymagań normy VDI 4100 dotyczących hałasu.

Fot. 5. Nowoczesne odpływy ścienne mają wbudowane oświetlenie LED. Fot. KESSEL
Fot. 5. Nowoczesne odpływy ścienne mają wbudowane oświetlenie LED. Fot. KESSEL

W typowym odpływie wydajność mieści się pomiędzy 0,6 a 0,75 litrów na sekundę, zgodnie z normą PN-EN 1253. Standardowa długość niektórych odpływów wynosi nawet 1200 mm. W razie potrzeby jest możliwe skrócenie odpływu nawet do wymiaru 300 mm. W zależności od potrzeb wybrać można pomiędzy rozwiązaniem standardowym a wersją remontową o wysokości 70 mm. Na uwagę zasługuje bardzo wąska szczelina odpływowa o wysokości 20 mm. Na komplet odpływu składają się elementy uszczelniające i elementy przeznaczone do regulacji wysokości okładziny ściennej. Dzięki takim odpływom zyskuje się jednolitą powierzchnię płytek do samej ściany, bez cięć celem uzyskania wymaganego spadku. Istotną rolę odgrywa łatwe czyszczenie dzięki gładkim ściankom korpusu przy wyeliminowaniu martwych powierzchni.

Bohdan Goralski, Viega
Bohdan Goralski, Viega

ZDANIEM EKSPERTA
Na rynku jest bardzo szeroka oferta odwodnień liniowych do łazienki. Czy wybierając konkretny model warto zainwestować w droższe rozwiązanie renomowanej firmy?”
Bohdan Goralski, Viega

Próbując odpowiedzieć na tak postawione pytanie należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie: „dlaczego rozwiązanie renomowanych firm jest droższe?”. Czy różnica w cenie wynika tylko z renomy i uznania marki, czy wiąże się z różnicą w zastosowanych materiałach, rozwiązaniach technicznych i na koniec wzornictwie?
Nasz rynek zdominowany jest przez produkt o określonym wymiarze w zakresie 750-1200 mm (głównie 800 lub 900), w wersji podłogowej wykonany ze stali nierdzewnej. Droższe rozwiązania oferują korpus wykonany ze stali nierdzewnej 1.4301 i jak w wypadku odpływów liniowych Advantix firmy Viega kołnierz pokryty powłoką kwarcową, znacznie poprawiającą przyczepność elementów hydroizolacji. W warstwie konstrukcyjnej nie bez znaczenia pozostaje budowa dostępnych syfonów – ich wysokość determinująca ilość niezbędnego miejsca w posadzce, elastyczność w podłączeniu instalacji odpływowej, czy też łatwość czyszczenia. Część producentów oferuje rozwiązania z wywinięciem kołnierza do montażu przyściennego. Oddzielona od korpusu ramka ozdobna lub możliwość z jej rezygnacji pozwala na odprowadzenie ewentualnej wody przesączającej się po hydroizolacji w kierunku spadku. Wśród tzw. renomowanych producentów coraz częściej można znaleźć odpływy liniowe w wersji ściennej, które mogą stanowić ciekawą i praktyczną alternatywę dla odpływów montowanych w posadzce. Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Viega pod nazwą Advantix Vario, zarówno w wersji podłogowej jak i ściennej, pozwala na precyzyjne dopasowanie długości odpływu do szerokości budowanej kabiny. To z kolei pozwala na wykonanie posadzki jednopłaszczyznowej, bez konieczności dodatkowego dzielenia kafli i budowania koperty. W wypadku wersji podłogowej elementy można ze sobą łączyć liniowo lub kątowo do długości prawie trzech metrów.
Reasumując: cena oczywiści odgrywa dużą rolę, ale w wypadku elementów wyposażenia łazienki montowanych w sposób trwały, nie dający możliwości łatwej i taniej wymiany i do tego przewidzianych do pracy przez wiele lat, chyba rozsądniejszym jest dokładne przeanalizowanie ofert pod kątem jakości wykonania, czasu udzielanej gwarancji, serwisu, dostępności ewentualnych części zamiennych za np. po kilkunastu latach i oczywiście wzornictwa – bo przecież będziemy przez najbliższe lata niezwykle często patrzyli na ten produkt.

Odpływy z podświetleniem LED

Na rynku oferowane są odpływy ścienne z podświetleniem LED, które zapewniają bardzo ciekawy efekt świetlny. Do wyboru są różne opcje kolorystyczne – czerwony, zielony, niebieski, RGB z automatyczną zmianą koloru. Niektórzy producenci oferują możliwość fabrycznego zaprogramowania określonego koloru światła na indywidualne zamówienie. Zasilacz sieciowy 12 V oraz oprzewodowanie z reguły jest w komplecie. Na uwagę zasługuje szybka i łatwa instalacja, którą zapewnia umieszczone z boku przyłącze kabli. Korpus wytwarza się z materiału ABS. Zgrzewany króciec ma wymiar DN 50. Przydatne rozwiązanie stanowi możliwość przyłączenia odpływu z przodu, z boku po lewej lub prawej stronie. W przykładowym odpływie przepustowość wynosi 30 l/m a wysokość zamknięcia wodnego to 22 mm.

Fot. 6. Warunkiem dobrego działania odpływu liniowego jest właściwe wypoziomowanie posadzki z zachowaniem spadku 1-2% w kierunku odwodnienia. Fot. KESSEL
Fot. 6. Warunkiem dobrego działania odpływu liniowego jest właściwe wypoziomowanie posadzki z zachowaniem spadku 1-2% w kierunku odwodnienia. Fot. KESSEL

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości co do tego, że odwodnienia liniowe są estetycznymi a zarazem funkcjonalnymi rozwiązaniami, które stają się już niemal standardem w łazienkach. Jednak oprócz tego, że powinny być one właściwie dobrane to trzeba zadbać o odpowiedni montaż. Chodzi przede wszystkim o wybór odpowiedniej rynny, a także dopasowanie do posadzki i właściwe uszczelnienie. Kluczowe miejsce zajmuje odpowiedni spadek w kierunku rynny. Musi on być bowiem na tyle duży aby zapewnił swobodny przepływ wody ale przy zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa przy używaniu prysznica. Producenci zalecają aby spadek wynosił 1-2 %.

Damian Żabicki

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *